Repina i kukuruzna pipa

04.04.2025. | Saveti
Repina i kukuruzna pipa

Obična repina pipa prezimljava kao imago u starim repištima na dubini od 20-35 cm. U proleće se imago javlja kada je temperatura zemljišta između 6 i 10⁰C na dubini 5-10 cm, a temperatura vazduha od 15 do 25⁰C .
Na početku dok je temperatura vazduha do 20⁰C imaga ne mogu da lete, ali sa daljim porastom temerature vazduha pipa leti. Nakon prezimljavanja imaga su polno nezrela i za formiranje polnih elemenata hrane se sa mladim biljkama šećerne repe.

Proizvođačima se preporučuje nekoliko preventivnih mera u cilju zaštite useva od ove štetočine:

  • plodored – prostorna izolacija
  • rana setva, setva semena sa većom energijom klijanja u cilju ranijeg i bržeg prerastanja osetljvih faza
  • setva lovnih pojaseva –gusto posejana repa na ivičnim delovima novog repišta
  • kopanje lovnih kanala najpre oko starih repišta, a zatim i oko novih repišta koji se po potrebi zaprašuju odgovarajućim insekticidima
  • svakodnevno obilaženje površina pod šećernom repom u najtoplijem delu dana.

Narednih dana na poniklim repama je potrebno pratiti aktivnost kukuruzne pipe, posebno je treba očekivati na parcelama gde je predusev kukuruz. Sa rastom temperatura intenzivno obilazati parcele sa repom u fazi klijanja, nicanja, kao i ponikle repe u najtoplijem delu dana kada je aktivnost obične repine pipe najveća. U slučaju njene brojnosti veće od 1 jedinke na 10 m2 treba je suzbijati kominacijom a.m. lambda-cihalotrina i acetamiprida.

Na parcelama gde je predusev kukuruz prisutna je kukuruzna pipa koja može značajno ostetiti usev repe. U slučaju da ima 3 od 10 oštećenih biljaka potrebno je tretirati (napred navedenim preparatima).